top of page
Szukaj
 • Patrycja Serafin

Logopedia dla wokalistów

Zaktualizowano: 10 maj 2021
Temat, na który wszyscy czekali!

Dowiecie się co logopedia ma wspólnego ze śpiewem - a ma bardzo dużo!

Odnoszę dziwne wrażenie, że niewielu wokalistów wie o pozytywnym wpływie logopedii na dziedzinę wokalistyki. Smuci mnie to. Dlatego za punkt honoru przyjęłam sobie wprowadzenie nieco świadomości - właśnie tej logopedycznej do świata śpiewu.

Bardzo dużo problemów wokalnych wynika z nieprawidłowości logopedycznych. Są to m.in:

 • praca języka,

 • mięśni twarzy,

 • żuchwa (mięśnie żwaczy),

 • staw skroniowo żuchwowy,

 • wargi,

 • wędzidełko podjęzykowe,

 • podniebienie miękkie (odpowiedzialne za nosowanie oraz otwarcie podczas fonacji).

Nieprawidłowości powyższych narządów bardzo często są powodem wzmożonych napięć, problemów ze śpiewaniem wysokich tonów, "fałszowania", zaciskania i innych historii.

Więc po raz drugi zapewniam - warto pracować z logopedą!

Dlaczego wokalista powinien odwiedzić logopedę?

Wyobrażacie sobie słuchać wokalisty z rotacyzmem (błędna wymowa głoski [r]) w polskiej piosence? Pomimo, iż taka osoba może mieć rewelacyjny głos, słuchaczowi będzie to przeszkadzało. Oczywiście czasami może być to wyróżnikiem, czy zaletą artysty. Jednak wiąże się to także z dyskomfortem psychicznym takiego wokalisty, problem z nadmiernym spięciem języka ze względu na niemożność wypowiedzenia głoski drżącej, a co za tym idzie, w większości przypadków taki wokalista może mieć jeszcze za krótkie wędzidełko (co dodatkowo może utrudnić śpiewanie). A to z kolei powoduje szereg paskudnych napięć utrudniających wydobycie luźnego, kontrolowanego dźwięku.

Na podstawie tego przykładu chcę pokazać, że nawet maleńka wada wymowy może mieć kolosalny wpływ na stan waszych artykulatorów.

Artykulatory to m.in. język i wargi. Wyobrażacie sobie śpiewanie bez ich użycia?

Warto więc sprawdzić sobie co mamy w tak zwanej paszczy, w razie potrzeby naprawić to i owo - a później wykorzystać to na scenie.


Co i po co sprawdzi logopeda?

 1. Stan techniczny narządów mowy - budowę i funkcjonowanie języka, warg, mięśni twarzy, podniebienia twardego i miękkiego, a także ogólną sprawność artykulatorów. Jak już wcześniej wspomniałam, ma to bezpośredni wpływ na jakość głosu.

 2. Dykcję - funkcjonalność narządów mowy w mowie oraz w śpiewie. Zła dykcja bardzo często potrafi najzwyczajniej zepsuć wykonywany utwór, dlatego warto wiedzieć nad czym jeszcze powinniśmy pracować. Uwierzcie mi - zawsze coś się znajdzie.

 3. Dyslalie - ewentualne wady wymowy, pracę narządów podczas każdej głoski (najlepiej gdy logopeda sprawdzi głoski w języku polskim i angielskim). Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego wokalista z wadą wymowy nie brzmi zbyt dobrze. Dodam, że tak zwane śpiewanie przez nos też jest nieprawidłowością wymowy. A kto temu lepiej zaradzi, niż logopeda?

 4. Stan oddechu - weryfikacja sprawności oraz funkcjonowania procesu oddechowego. To jest właśnie jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na głos. W razie "błędnego oddychania", logopeda pokaże odpowiednią drogę i ćwiczenia, które usprawnią nasz oddech.

 5. Jakość głosu - jego barwę, dźwięczność, elastyczność. Czysta emisja głosu, która jest niezbędna do wydobycia na prawdę dobrego wokalu.

W zależności od indywidualnych przypadków - logopeda podczas konsultacji może szerzej podejść do diagnozy. Czy powyższe wyróżniki są obce wokalistom? Absolutnie nie! Zwykły trener wokalny nie posiada takiej wiedzy, dlatego w moim mniemaniu spotkanie z logopedą jest absolutną koniecznością.

Dla niewtajemniczonych - powyższy artykuł piszę z perspektywy logopedy. Z autopsji wiem jak ważna jest ta dziedzina w wokalistyce. Na codzień łączę naukę śpiewu z logopedią, co przynosi o wiele szybsze efekty. Dodatkowo sama, jako wokalistka konsultuję się z logopedą i bardzo pomaga to mojemu głosowi. Dlatego, kochani - weźcie to pod uwagę podczas planowania swojego rozwoju :) Na koniec podrzucam Wam kilka prostych ćwiczeń emisyjno-logopedycznych - o tutaj. Tym razem dla początkujących, później już nie będzie tak łatwo! Ściskam, WokalKołcz21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page